705 E. 4th St.
Hobart, IN 46342
(219) 947-1864
Monday - Friday
8am - 4:30 pm
  June, 2019  
  Monday   Tuesday   Wednesday   Thursday   Friday
3   4   5 MRC Easy Riders Bike Club 6   7  
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate

  8:30 Experienced Art Class   8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  9-11 Breakfast Club -
Our Own Volunteers
8:30 Stretch Plus 9:00 Bridge Lessons -
Int & Adv w/Dave Bigler
 
9:00 Stretching Class 9-11 St Mary Medical Center -
Volunteer Information
8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  8:30 Yoga - with Gay Vaida
9:00 Birdwatching Group -
meet in the Social Room
10-12 Blood Pressure Checks   11:00 Y Cardio 9:45 Practical Meditation
  10:0 Social Security Presents -
in the Choir Room
     
10:30-12:30 Pickleball - Advanced 10:00 Dominos
10-12 Scrapbooking Class 11-2 Soup Thursday -
PS & L Construction
10:00 Quilting Group

10:00 Genealogy 10:30-12:30 Pickleball - Advanced Birthday Cake by
Miller's Merry Manor
10:30 -12:30 Pickleball -
Advanced
11-12 Smart Phone Class -
CompRoom w/Brittany Taylor
10:00 Tournament Pool Play
  12:00 Ping Pong Play 11:00 Darts - in the
Choir Room
  10:00 Chess Club 12:00 Bean Bag Toss 12:00 Tournament Pool Play  
11:00 Ukulele 10-12 Walking Club   12:00 Canasta  
12:30 - 2:30 Oil Painting Class 11:00 Jam Session -
in the choir room
12:00 Movie & Popcorn 12:00 Open Bridge Play 12:30 Bridge Play
  11:15 Mah Jongg
(Experienced Play)
12:30 Beginner Art Class 1:00 Dominos  
12:30 Pinochle -
in the social room
12:00 Ping Pong Play
1:00 Euchre (Lessons & Play) 1:00 The Bible as Literature
12:30 Bunco Club - with
Dorothy Walters
        1-3 Ask the Doc Computer
Class
      2:00 Happy Hookers &
Naughty Knitters
10   11   12 MRC Easy Riders Bike Club 13   14  
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate

  8:30 Experienced Art Class   8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  9-11 Breakfast Club -
Our Own Volunteers
  9:00 Bridge Lessons -
Int & Adv w/Dave Bigler
 
9:00 Stretching Class 9-11 Hospice of the Calumet
Area - Volunteer Information
8:30 Stretch Plus 10:30 Craft with St. Anthony
Village - in Computer Room
8:30 Yoga
9:00 Birdwatching Group -
meet in the Social Room

  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
11:00 Y Cardio
9:45 Practical Meditation
  10:00 Dominos
  11-2 Soup Thursday -
Brentwood

10:00 Quilting Group
10:30-12:30 Pickleball - Advanced
10:00 Genealogy 10-12 Scrapbooking Class   10:30 -12:30 Pickleball -
Advanced
  10:00 Tournament Pool Play
10:30-12:30 Pickleball - Advanced 12:00 Ping Pong Play  
11-12 Smart Phone Class -
CompRoom w/Brittany Taylor
10:00 Chess Club 12:00 Railcats Game* - 4th
Annual Sr Life Enrichment Fair
12:00 Tournament Pool Play 11:00 Darts - in the
Choir Room
11:00 Ukulele 10-12 Walking Club 12:00 Bean Bag Toss 12:00 Canasta 12-1 Father's Day Pizza Party -
in the Computer Room
  11:00 Advisory Board Meeting      
12:30 - 2:30 Oil Painting Class 11:00 Jam Session -
in the choir room
12:30 Beginner Art Class 12:00 Open Bridge Play 12:30 Bridge Play
  11:15 Mah Jongg
(Experienced Play)
12:00 Movie & Popcorn 1:00 Dominos 12:30 Bingo
12:30 Pinochle -
in the social room
12:00 Breakfast & Lunch
Meeting
  1:00 The Bible as Literature 1-3 Ask the Doc Computer
Class
  12:00 Ping Pong Play 1:00 Euchre (Lessons & Play) 2:00 Happy Hookers &
Naughty Knitters
 
 
     
17   18   19 MRC Easy Riders Bike Club 20   21  
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate
  8:30 Experienced Art Class   8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
9-12 Coffee and Canvas -
Lady Liberty
9:00 Ageless Grace Workout   9:00 Bridge Lessons -
Int & Adv w/Dave Bigler
8:30 Yoga
9:00 Stretching Class 9-11 Breakfast Club -
Our Own Volunteers
8:30 Stretch Plus 10:00 Book Club Meeting
9:45 Practical Meditation
Workshop - Intro Mindfulness
9:00 Birdwatching Group -
meet in the Social Room
10-12 Blood Pressure Checks
8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  10:00 Quilting Group
  10:00 Chess Club 11:00 Y Cardio  
10:30-12:30 Pickleball - Advanced   10:30-12:30 Pickleball - Advanced 11-2 Soup Thursday -
Miller's Merry Manor
10:30 -12:30 Pickleball -
Advanced
  10:00 Tournament Pool Play 10-12 Scrapbooking Class
12:00 Ping Pong Play 11:00 Darts - in the
Choir Room
11-12 Smart Phone Class -
CompRoom w/Brittany Taylor
10:00 Dominos 12:00 Vanilla Milkshake Day -
$1 in the Cafe
12:00 Tournament Pool Play  
11:00 Ukulele 10-12 Walking Club 12:00 Bean Bag Toss 12:00 Canasta
  11:00 Jam Session -
in the choir room
    12:30 Bridge Play
12:30 - 2:30 Oil Painting Class 11:15 Mah Jongg
(Experienced Play)
12:00 Movie & Popcorn
12:00 Open Bridge Play
12:30 Bunco Club - with
Dorothy Walters
12:30 Pinochle -
in the social room
12:00 Ping Pong Play
12:30 Beginner Art Class 1:00 Dominos
 
    1:00 Euchre (Lessons & Play) 1:00 The Bible as Literature 1-3 Ask the Doc Computer
Class
  4:00 Dinner Club *
San Pedro's
2-3:30 Intermediate Computer
Class w/Beverly Bush
2:00 Happy Hookers &
Naughty Knitters

24   25   26 MRC Easy Riders Bike Club 27   28  
  8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
  8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate
  8:30 Experienced Art Class   8:30-11:30 Pickleball -
Beginner & Low Intermediate
  8:30-11:30 Pickleball -
Intermediate
  9-11 Breakfast Club -
Towne Center
8:30 Stretch Plus 9:00 Bridge Lessons -
Int & Adv w/Dave Bigler
8:30 Yoga
9:00 Birdwatching Group -
meet in the Social Room
       
9:00 Stretching Class   8:30-10:30 Pickleball -
Intermediate
10:00 Nutrition Class  
      11:00 Y Cardio 9:45 Practical Meditation
10:30-12:30 Pickleball - Advanced 10:00 Chess Club 10:30-12:30 Pickleball - Advanced 11-2 Soup Thursday -
Comfort Keepers
10:00 Quilting Group
11-12 Smart Phone Class -
CompRoom w/Brittany Taylor
  10-12 Scrapbooking Class   10:30 -12:30 Pickleball -
Advanced
11:00 Ukulele 10:00 Tournament Pool Play   12:00 Ping Pong Play  
  10:00 Dominos 12:00 Bean Bag Toss 12:00 Tournament Pool Play 11:00 Darts - in the
Choir Room
12:30 - 2:30 Oil Painting Class 10-12 Walking Club   12:00 Canasta  
12:30 Pinochle -
in the social room
11:00 Jam Session -
in the choir room
12:00 Movie & Popcorn 12:00 Open Bridge Play 12:30 Bridge Play
  11:15 Mah Jongg
(Experienced Play)
12:30 Beginner Art Class 1:00 Dominos 12:30 Bingo -
Wyndmoor of Portage
  12:00 Ping Pong Play 1:00 Euchre (Lessons & Play) 1:00 The Bible as Literature  
      2:00 Happy Hookers &
Naughty Knitters
1-3 Ask the Doc Computer
Class
          2-3:30 Intermediate Computer
Class w/Beverly Bush
 
   
                   
                     
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
* Pre-registration is required for these activities
Tab
Content